Заява МЗС України до 8-их роковин початку збройної агресії Росії проти України:
8 років тому Російська Федерація розпочала збройне вторгнення на суверенну територію України – Автономну Республіку Крим та місто Севастополь.
Агресія РФ проти України продовжилась на території Донецької та Луганської областей, у Чорному та Азовському морях і Керченській протоці.
З 2014 року розв’язаний Росією збройний конфлікт забрав життя близько 14 тисяч осіб, ще щонайменше 30 тисяч поранені, включно з цивільними особами, понад 1,5 мільйона осіб були змушені покинути свої домівки в Криму та на Донбасі, рятуючись від окупації на контрольованій Урядом України території.
Перша з часів Другої світової війни спроба забрати частину території сусідньої держави силою стала ударом по світовій безпеці, заснованій на міжнародному праві, у тому числі повазі до міжнародно визнаних кордонів суверенних держав.
Тимчасова окупація та спроба анексії українських територій перетворили їх у зони безпрецедентного порушення прав людини і основних свобод. Системного переслідування зазнають всі незгодні з окупацією. Росією застосовується утиски за ознакою етнічної та релігійної приналежності громади українців та кримських татар у тимчасово окупованому Криму.
Незважаючи на всі зусилля України та міжнародної спільноти з мирного врегулювання створеного Росією конфлікту, агресія РФ лише розширюється.
Нещодавнє безпрецедентне нарощування російських військ біля кордону України, в тимчасово окупованому Криму та в Білорусі стало не лише елементом тиску на Україну, але і частиною шантажу, спрямованого на подальший підрив архітектури безпеки в Європі, норм і принципів міжнародного права.
Триває використання всіх можливих інструментів триваючої агресії Росії проти України. Так, під приводом військово-морських навчань Російська Федерація блокує значні частини Чорного та Азовського морів і Керченську протоку, перекриваючи безпечні та усталені шляхи морської торгівлі, що ведуть до українських портів. Останнім прикладом такої поведінки стали перекриття 13-19 лютого.
Тривають періодичні атаки у кіберпросторі.
Державі-агресору не вдалося досягти ключової мети – зруйнувати єдність України та підірвати непохитність міжнародної коаліції на підтримку України.
Ми і далі залишаємось відданими врегулюванню цього збройного конфлікту політико-дипломатичними методами в рамках існуючих переговорних форматів, а також із залученням міжнародних організацій, задля відновлення та розбудови миру.
Ми створюємо пояс безпеки та процвітання, реалізуючи стратегію малих альянсів як елемент проактивної зовнішньої політики України. Так з’явилися Люблінський трикутник з Польщею і Литвою, Квадрига з Туреччиною, Асоційоване тріо з Грузією і Молдовою, альянс Україна-Польща-Велика Британія.
Разом з 46 нашими іноземними партнерами та міжнародними організаціями ми заснували Міжнародну Кримську платформу – новий формат з мирної деокупації Криму, і розвиваємо його як фактор стримування російських геополітичних та військових амбіцій, підтримки стабільності у ширшому Чорноморському регіоні.
Висловлюємо вдячність державам, які надають нам політичну та практичну підтримку з метою зміцнення оборонної стійкості України та закликаємо до подальшої активізації двостороннього військово-технічного співробітництва з цією метою.
Росія має піти на деескалацію, вивести свої військові сили з суверенної території України та припинити дестабілізацію міжнародної безпекової ситуації.