Переохолодження – це небезпечно!
Холодні зимові дні – це не тільки красиві білі вулиці й веселі розваги, а ще й небезпека для вашого здоров’я. Щоб зима залишила у вас тільки приємні спогади та емоції, необхідно дотримуватися простих правил.
Холодно буває не стільки через мороз, а й через високу вологість та сильний вітер. При довготривалому перебуванні на відкритому повітрі, за таких умов, обмороження може виникнути восени та навесні при температурі повітря вище 0°C.
У період морозів утримуйтесь від тривалого перебування на відкритому повітрі. Зайшовши навіть на короткий час до приміщення, знімайте верхній одяг: перегрівшись, ви ризикуєте швидко замерзнути і навіть застудитися, коли повернетеся на вулицю.
Для нормальної циркуляції крові носіть одяг з натуральних тканин, пам’ятайте, що одяг зі штучних матеріалів погано захищає від морозу. У холодну погоду одягайте кілька шарів одягу: у прошарках залишається повітря, яке утримуватиме тепло. Товщина шару одягу повинна бути максимально рівномірною скрізь.
Захищайте від холоду шию, вуха, ступні, кисті рук – якщо вони замерзли, вам буде холодно, незважаючи на найтепліший верхній одяг. Тому не виходьте на мороз без рукавичок та шарфа.
У вітряну погоду відкриті ділянки тіла змащуйте захисним кремом.
Не взувайте тісне взуття, що створює передумови для обмороження. У взуття варто вкласти теплі устілки, а замість бавовняних шкарпеток одягайте вовняні, які поглинають вологу, у результаті ноги залишаються сухими.
Слідкуйте за обличчям того, хто поряд. Особливо звертайте увагу на зміну кольору носа, вух та щік. Не дозволяйте обмороженому місцю знову замерзнути - це може призвести до більш значних пошкоджень.
Першою стадією замерзання є озноб. Коли відчуватимете, що починаєте замерзати, негайно зайдіть до теплого приміщення. Якщо такої можливості немає, робіть інтенсивні фізичні вправи – розмахуйте руками, присідайте, тощо.
Поки запас тепла у вас достатній, кров встигає нагрітись до нормальної температури та повертається до кінцівок. Однак при подальшому охолодженні організм уже не може впоратись із зігріванням крові. Тоді вмикається інший механізм – відключення (значне зменшення притоку крові до кінцівок). Кров зосереджується в „малому” колі кровообігу (мозок, легені, серце, печінка). Повернувшись додому після тривалого перебування на морозі, обов’язково переконайтеся у відсутності обмороження кінцівок, спини, вух та носа. У разі необхідності своєчасно розпочинайте лікування обмороження. Несвоєчасне надання допомоги може призвести до гангрени та втрати кінцівок.
Слід зазначити, що на холоді до 70% тепла з тіла людини випаровується через голову. Отже, щоб не мерзли ноги, слід утеплювати голову. У протилежному випадку настає третя стадія замерзання. Людина перестає тремтіти, їй стає „добре”, „тепло”, приємно паморочиться голова, виникає бажання лягти і відпочити. Якщо таку людину примушувати рухатись, то результат може бути трагічним – холодна кров з кінцівок підступить до серця, легень та мозку.
Особливо уважними у період морозів слід бути до дітей.
На сильному морозі діти не повинні бути довше 15-20 хвилин, потім потрібно зігріти їх у теплому приміщенні. За рекомендацією Міністерства освіти і науки України при зниженні температури до мінус 20°C припиняється освітній процес у дошкільних і початкових класах закладів загально-середньої освіти, для учнів 5-12 класів – при температурі повітря мінус 24°C.
Не дозволяйте дітям гратися на вулиці в негоду, коли лютує хуртовина, великий мороз або сильний вітер. Одягайте дітей у яскравий верхній одяг, щоб їх було добре видно здалеку. Не затягуйте тісно шнурки та паски – це може порушити кровообіг і призвести до обмороження. Навчіть маленьких дітей ніколи не торкатися і не лизати відкриті металеві предмети, забороніть малечі їсти сніг.
Бережіть себе і своїх близьких!